Зінчук О.М. Використання “Електронного архіву BORRELIOSIS” в інфекційних клініках.

Практична медицина. – 2003. – Т. IX, № 5. – С. 86–88.

При проведенні медико-біологічних досліджень, а також у медичній  практиці все ширше використовуються сучасні комп’ютерні технології, в тому числі системи управління базами даних [1; 2; 3].

Для акумуляції і аналізу клініко-лабораторних даних хворих на Лайм-бореліоз у Львівському медуніверситеті створено комп’ютерну базу даних  – “Електронний архів BORRELIOSIS”, який функціонує в середовищі Windows 95/98/Ме/2000/ХР і є продуктом MS Access 97. Крім традиційних функцій, які забезпечує MS Access 97, “Електронний архів” є системою автоматизованої презентації медичної документації (епікризів), статистичної обробки даних. Сфера використання – інфекційні клініки, спеціалізовані центри. Для роботи “Електронного архіву” необхідний IBM-сумісний комп’ютер з інстальованими Windows 95/98/Ме/2000/ХР і пакетом Microsoft Office 97/2000/ХР.

“Електронний  архів” складається з наступних компонентів:

  • таблиця “Іксодовий кліщовий бореліоз” – є основною, складається з 210 полів, в які вносяться паспортні дані про хворих на лайм-бореліоз, анамнестичні відомості, скарги, клінічні дані, лабораторні та інструментальні показники, лікувальні заходи і їх ефективність, рекомендації тощо.
  • таблиця “Амбулаторний щоденник” – складається з 37 полів, в які вносяться клініко-лабораторні дані, отримані в результаті динамічного спостереження за хворими, які виписалися із стаціонару.
  • таблиця “Епікризи розширені” – призначена для збереження епікризів, створених за допомогою універсальної інтерактивної форми-шаблону MS Word Borreliosis_ODBC.dot. Таблиця містить спеціальне поле OLE, у яке вводяться відповідні файли  – документи MS Word (епікризи), графічні файли (наприклад сонограми, рентгенограми), звукові файли (коментарі) тощо. Таблиці “Амбулаторний щоденник” і “Епікризи розширені” є підлеглими відносно основної таблиці “Іксодовий кліщовий бореліоз” і пов’язані з нею кореляційним зв’язком за схемою “1 до ”.
  • головна кнопочна форма – на ній розміщені кнопки: “Про BORRELIOSIS” (короткі відомості про “Електронний архів”), “Допомога”, “Ліцензійна угода”, “Почати роботу” (відкриває форму “Іксодовий кліщовий бореліоз”) і “Вихід” (закриває “Електронний архів”).
  • композиційна форма “Іксодовий кліщовий бореліоз” – створена на основі однойменної таблиці і використовується для введення нових записів у “Електронний архів”. У форму “Іксодовий кліщовий бореліоз” вбудована таблична форма підлеглої таблиці “Амбулаторний щоденник”;
  • форма “Епікризи стандартні” – створена на основі таблиці “Іксодовий кліщовий бореліоз” і використовується для автоматичного створення і роздруковування епікризів, не виходячи з “Електронного архіву”;
  • зв’язана синхронізована форма “Епікризи розширені” – створена на основі однойменної таблиці, є підлеглою по відношенні до форми “Іксодовий кліщовий бореліоз” і призначена для збереження розширених епікризів;

“Електронний архів” здатний генерувати і роздруковувати епікризи конкретних пацієнтів, причому представлені в епікризах відомості відповідають даним відповідних полів таблиці “Іксодовий кліщовий бореліоз”. Можна використовувати два альтернативні способи презентації епікризів. Перший – із допомогою форми “Епікризи стандартні” бази даних,  другий – із допомогою універсальної інтерактивної форми-шаблону MS Word Borreliosis_ODBC.dot.

Форма “Епікризи стандартні” складається з незмінних текстових фрагментів, які будуть однаковими у всіх епікризах, що видрукувані з використанням указаної форми, а також із варіабельних фрагментів, кожен з яких відповідає конкретному полю основної таблиці. Перевага даного способу – швидкість і простота. Недолік – обмежена можливість редагування епікризів. Форма Borreliosis_ODBC.dot є шаблоном злиття з файлом “Електронного архіву” Borreliosis.mdb і складається з незмінних текстових фрагментів, полів злиття, а також з кодових полів. Перевага даного способу – необмежена можливість редагування генерованого епікризу.

“Електронний архів”  проводить статистичний аналіз даних архіву за допомогою спеціальної форми-шаблону Statistics.xlt. На аркуші нової книги MS Excel автоматично проведе статистичний аналіз абсолютних величин, які вибрані з архіву за допомогою запитів – середнє арифметичне, стандартне відхилення, стандартну похибку, t-критерій Стьюдента, рівень значимості (Р).

Системою захисту “Електронного архіву” передбачено два рівні доступу:

  • Admin – адміністратор з необмеженим правом доступу до об’єктів “Електронного архіву”. Цей рівень захищений паролем.
  • Operator – оператор з правом внесення в “Електронний архів” нових записів без можливості редагування попередніх і зміни структури програми.

Електронний база даних має окрему систему архівування. Спочатку доцільно компресувати “Електронний архів” засобами MS Access. Для проведення архівування потрібно виконати файл Archive.bat, в результаті чого буде створена архівна копія файлу Borreliosis.mdb у вигляді файлу Archive.rar.

“Електронний архів” легко піддається модифіцації і при необхідності може бути адаптований для акумулювання клініко-лабораторних даних пацієнтів з будь-якою іншою патологією.

Література

  1. Бенер С., Фратер MS Access – Киев, 1994 – 399 с.
  2. Хоффбаур.М, Шпильманн К Access 7.0 – Киев, 1997. – 479 c.
  3. Штейн Л.Б. Опыт прогнозирования в медицине с помощью ЭВМ. – Л.: Изд-во ЛГУ. – 1987. – 145 с.

Использование “Электронного архива “Borreliosis” в инфекционных клиниках

Зинчук А.Н.
Статья посвящена использованию компьютерного “Электронного архива “Borreliosis” для аккумуляции и анализа клинико-лабораторных данных больных  лайм-боррелиозом. Предлагается использование “Электронного архива в инфекционных клиниках”.

Usage of “Еlectron archive “Borreliosis” in clinics of infectious diseases

Zinchuk O.M.
The article is devoted to usage of the computer database for accumulation and analysis of the clinical and laboratory datas of patients Lyme desease. Usage of the database in clinics of infectious diseases is offered.