Герасун Б.А., Беседін В.М., Анісімова І.М. та інш. Клініко-патогенетичні та епідеміологічні аспекти гепатиту В у вагітних.

“Керовані інфекції”. Матеріали науково-практичної конференції та пленуму асоціації інфекціоністів України. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 45-46.

При обстеженні 8126 вагітних виявлено 78 (0,96%) з хронічною персистенцією HBsAg, у контрольній групі жінок – аналогічний показник становив 0,72% (р< 0,05). Встановлено також, що у вагітних з проявами пізнього гестозу (1439), частота виявлення HBsAg є значно більшою і становить 3,2% (р<0,05).

Таким чином, вагітні з проявами гестозу досить часто мають супутній хронічний гепатит В і складають групу ризику перинатальної передачі HBV. До того ж при гестозах частіше вдається виявити i HBeAg, тобто більше хворих з високою реплікативною активністю.

У вагітних з реплікативною формою хронічного гепатиту частота ранніх викиднів становила 21,4%, в інтегративній фазі – лише 5,7% (р<0,05). Те саме стосується і частоти передчасних родів (відповідно 28,6 та 11,4%; р<0,05). Аналогічна закономірність виявляється і при вивченні перинатальної смертності.

За нашими даними всі форми НВ-вірусної інфекції негативно впливають на перебіг вагітності та родів. В першу чергу це проявляється невиношуванням вагітності, що в середньому сягає 30%. Одначе, в різних групах хворих цей показник значно відрізняється. Так, середня частота мимовільних викиднів у вагітних з хронічною формою НВ-вірусної інфекції складає 14,3%; при реплікативній формі цей показник зростає до 35%, а при інтегративній – зменшується до 3,0% (р<0,01). Ці відмінності особливо значні при порівнянні кількості ранніх викиднів (відповідно 25 та 3,0%) та передчасних родів (43,7 та 6,1% відповідно).

Встановлено, що у вагітних з реплікацією HBV в терміні 30-32 тижні вміст плацентарного лактогену становив 4,5±0,12 мкг/мл, а в терміні 35-36 тижні – 4,7±0,1 мкг/мл, що вірогідно відрізняється від показників, одержаних при фізіологічному перебігу вагітності (5,1±0,17 та 6,5±0,13 мкг/мл; р<0,05).

При високому рівні реплікації концентрація кортизону знижується, а в інтегративній фазі стає дещо вищою, ніж у здорових вагітних.

Виявлено вірогідні зміни вмісту плацентарного лактогену, естріолу, прогестерону у вагітних з реплікативною формою ГВ. Імовірно, що саме зміни в обміні гормонів зумовлюють зниження функціональної активності фетоплацентарного комплексу у вагітних з гепатитом, ускладнюють перебіг та закінчення вагітності.

Одержані дані підтвердженні і результатами ультразвукової фетометрії та плацентографією.

За нашими даними, у жінок з антенатальною передачею HBV реєструється різного рівня зменшення імуносупресивної активності крові. Ймовірно, що саме це призводить до імунної атаки трофобласту і передачі HBV інфікованими лімфоцитами (антенатальна передача). Вакцинація не впливає на цю частину захворюваності. Для попередження саме антенатальної передачі рекомендуємо готувати до запланованої вагітності жінок з реплікативною формою хронічного ГВ та обтяженим акушерським анамнезом шляхом превентивної противірусної терапії з метою переводу процесу в інтегративну фазу (HBeAg “-“; anti-HBe “+”; HBV DNA “-“).